Ֆարմ Կրեդիտ Արմենիա ՈՒՎԿ ԱԿ-ն մասնակցեց Միկրոֆինանսավորման կենտրոնի 20-րդ տարեկան կոնֆերանսին
Ընթացիկ տարվա մայիսի 24-ից 26-ը Սարաևո քաղաքում (Բոսնիա և Հերցեգովինա) կայացավ Միկրոֆինանսավորման կենտրոնի (ՄՖԿ)՝ "Հորիզոն 2037: Արդար ֆինանսներ բոլորի համար" խորագրով 20-րդ հերթական տարեկան համաժողովը, որին մասնակցում էր նաև ՄՖԿ անդամ "Ֆարմ Կրեդիտ Արմենիա" վարկային կոոպերատիվը: Ներկայացուցչական այդ համաժողովին հայկական կազմակերպությունը ներկայացնում էին Գլխավոր գործադիր տնօրեն/նախագահ Արմեն Գաբրիելյանը և Գլխավոր գործադիր տնօրենի տեղակալ/ֆինանսական տնօրեն Անի Սարգսյանը: Ի դեպ, Ա. Գաբրիելյանը 2015թ– ից ՄՖԿ Խորհրդի անդամ է և նրա ջանքերի շնորհիվ է, որ վարկային կոոպերատիվը գործուն մասնակցություն ունի նաև միկրոֆինանսական ծրագրերի և նախագծերի իրականացմանը:
Համաժողովի օրակարգում էին ֆինանսավորման ոլորտի՝ վերջին երկու տասնամյակի հիմնական միտումները և դրանց ազդեցությունը ոլորտի ապագա զարգացումների վրա: Համաժողովի կարևորագույն հարցն էր՝ արդյոք հնարավոր կլինի մինչև 2037թ. հասնել համաշխարհային մասշտաբի համապարփակ ֆինանսական ինտեգրացիայի՝ ընդլայնելով կառույցի գործունեության աշխարհագրությունը՝ շարժմանը ներգրավելով նոր երկրներ և կազմակերպություններ:
ՄՖԿ համաժողովի շրջանակներում այս տարի ևս "Ֆարմ Կրեդիտ Արմենիա" վարկային կոոպերատիվին շնորհվեց ամենամյա "Խելամիտ վարկավորում" միջազգային կրթական քարոզարշավի մասնակցության շնորհակալական հավաստագիր:  Հիշեցնենք, որ մեկ ամիս շարունակ հստակ ժամանակացույցով և հատուկ ընթացակարգով կազմակերպությունը մարզային ենթակա բոլոր մասաճյուղերում քարոզարշավի շրջանակներում հանդիպում է կառույցի անդամ-փայատերերի հետ և ինտերակտիվ  քննարկումներով ներկայացնում խելամիտ վարկավորման սկզբունքները: Ամենամյա քարոզարշավն իրականացվում է Միկրոֆինանսավորման կենտրոնի հովանու ներքո և խթանում է միջազգային չափանիշների համապատասխան հաճախորդների իրավունքների և շահերի պաշտպանությունը և ֆինանսական կրթվածությունը:
Միկրոֆինանսավորման կենտրոնը միավորում է Կենտրոնական Եվրոպայի և Ասիայի 33 երկրներից 105 կազմակերպություն (ներառյալ 77 միկրոֆինանսավորման կառույցներ), որոնք էլ իրենց հերթին սպասարկում են շուրջ 1,000,000 ցածր եկամուտ ունեցող հաճախորդների:

Farm Credit Armenia UCO CC participates in the 20th Annual Conference of Microfinance Center
On May 24-26, 2017 Farm Credit Armenia credit cooperative, as a member of Microfinance Center (MFC), took part in the 20th annual conference of MFC titled “Horizon 2037. Fair Finance for All” in Sarajevo (Bosnia and Herzegovina). The Armenian delegation was represented by the CEO/President of Farm Credit Armenia Mr. Armen Gabrielyan and the Deputy CEO/Chief Financial Officer Mrs. Ani Sargsyan. Mr. Gabrielyan is an MFC board member since 2015 and due to his efforts our credit cooperative has a constant and active participation in the realization of microfinance programs and projects.
The Conference agenda included the primary tendencies of the last two decades in the financial sphere and their influence on the future developments of the sphere. The keynote of the conference was whether it would be possible to reach financial integration in a worldwide scale in 2037, enlarging the geography of MFC’s activities, including new countries and organizations in the movement.
This year as well, Farm Credit Armenia credit cooperative was granted a certificate of participation in “Borrow Wisely” annual international educational campaign. Within the frames of this campaign our credit cooperative meets its member-shareholders during one month with a certain schedule and operational procedures in all FCA branches and presents the principles of borrowing wisely through interactive discussions. This annual campaign is realized under the patronage of MFC and contributes to the protection of customers’ rights and financial education corresponding to international criteria.
Microfinance Center unites 105 organizations (including 77 microfinance institutions) from 33 countries of Central Europe and Asia that in their turn serve around 1.000.000 low-income customers.